Warunki i pozwolenia jakie trzeba posiadać po wyborze projektu domu
Pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu, kto:
Do wniosku należy dołączyć:
Pozwolenie na budowę lub rozbiórkę może być wydane po uprzednim:
Pozwolenie na budowę projekty domów jednorodzinnych wydaje starosta, a podania dotyczące budownictwa mieszkaniowego nie podlegają opłacie.
Jeżeli w terminie 14 dni od uzyskania decyzji nikt się od niej nie odwoła, decyzja staje się prawomocna i możemy przystąpić do realizacji naszej budowy. Na 7 dni przed rozpoczęciem musimy powiadomić starostę o rozpoczęciu prac.
Decyzja wygasa, jeżeli w ciągu 3 lat od dnia, w którym decyzja stała się prawomocna, nie rozpoczniemy budowy lub przerwiemy ją na okres dłuższy niż 3 lata.
Jeżeli decyzja jest odmowna mamy prawo się od niej odwołać. Odwołanie należy złożyć w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia decyzji u wojewody, ale za pośrednictwem organu, który decyzję wydał. Od decyzji wojewody również możemy się odwoływać w terminie 30 dni do wojewódzkiego sądu administratycyjnego.
Jeśli chcemy wprowadzić istotne zmiany w projekcie, musimy uzyskać zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę, składając odpowiedni wniosek za opłatą 70 do 100 zł.
Pozwolenie na budowę projekt domu może zostać również przeniesione na innego inwestora. W tym wypadku nowy inwestor musi złożyć odpowiedni wniosek za opłatą ok. 90 zł. Do wniosku konieczne jest dołączenie zgody poprzedniego inwestora. Pozwolenie na budowę nie może być przeniesione na nowego inwestora jeśli decyzja o pozwoleniu wygasła (nie rozpoczęcie lub przerwanie budowy na okres 2 lat).
Istnieją obiekty, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Większość z tych obiektów podlega jednak zgłoszeniu w terminie 30 dni przed terminem rozpoczęcia robót.